معرفی و آموزش کار با انواع قیچی پیتاژ

معرفی و آموزش کار با انواع قیچی پیتاژ

یکی از ابزارهای پیتاژ به نام قیچی تکسچرازینگ یا قیچی پیتاژ یا قیچی اره ای یا همان قیچی اسکراب می باشد که این قیچی با این چهار اسم شناخته میشود. قیچی های تکسچرازینگ بردو دسته هستند:
۱- قیچی ای که یکطرفش حالت تکسچر یا اره ای دارد.
۲- قیچی ای که دوطرفش تکسچر یا اره دارد.

قیچی هایی که دو طرف آنها تکسچر و اره ای هستند ۲۵ درصد از موها را کم می کنند و بیشتر برای موهای کلاسیک استفاده می شود. برای حجم گیری موهایی که کلاسیک هستند و میخواهیم خیلی کم حجم موها را کاهش دهید، مورد استفاده قرار می گیرد.
این ۲۵ درصد در صورتی صدق میکند که فواصل بین دندانه ب اسطح مقطع قیچی برای کات یک اندازه باشد که در آن صورت میتوانیم از ۲۵ درجه استفاده کنیم. اصولا به این قیچی ها در عامیانه ۲۵ درصد نیز  گفته می شود.

برای حجم گیری موهای فشن بیشتر از قیچی ۵۰ درصد که در یک طرف تیغه ی صاف مثل قیچی معمولی و یک طرف تکسچر یا اره ای است، استفاده می شود. در فواصل استاندارد بین تکسچرهای قیچی در حالت عادی از ۱۶ صدم میلیمیتر تا ۴ صدم میلیمتر تلورانس دارد.
دقت داشته باشید که برای موهایی که خیلی کوتاه و خیلی ضخیم هست از این قیچی برای حجم گیری و یا پیتاژش استفاده نکنید. چون پیتاژی که به ما می دهد، مانند پیتاژ قیچی تکسچر یا همان اره ای، و پیتاژ خطی است، همچنین نوک موها را سوزنی می کند. در نتیجه موها اگرضخیم و زمخت باشد نتیجه ی خوبی بدست نمی آید.
همان‌طور که گفته شد این قیچی بیشتر برای حجم گیری استفاده می شود و اگر برای موهایی که حجیم هستند استفاده شود، پیتاژی به صورت خطی ایجاد می شود. چون تکسچر ها به صورت مساوی کنار همدیگر قرار گرفتند. در حالت نرمال این قیچی، زمانی که یک برش صاف ازسطح مقطع موها زده می شود، شاخه های مو در واقع کوتیکول مو را به صورت نیم دایره برش می دهد. چون برش ما به صورت صاف هست و حالت سایشی ندارد نوک مو به صورت گردبر می شود. چون قیچی ها در یک راستا کات می شود. زمانی که مو در یک ردیف و حجم مناسب برش بخورد، یک دستی و صافی مو را از بین خواهد برد.
در ژرنال خوانی اگربخواهیم ببینیم که نوک موها با این قیچی کات شده یا با وسلیه ی دیگری انجام شده است، باید به نوک موها دقت شود که حالت سوزنی ، پخش و پر همچنین  حالت زمختی وجود داشته باشد، در این حالت با قیچی تکسچرازینگ یا همان اره ای استفاده شده است.
توصیه می شود ازقیچی اره ای به منظور پیتاژهای چرخشی استفاده شود. زیرا زمانیکه پیتاژ چرخشی استفاده می کنیم و یا موهای صافی دارید و نوک موهارام یخواهیدحالت سوزنی و یکدستی پیتاژ کنید.  موها مانند جاروهای قدیمی و منعطف خانگی خواهد شد.
در حرکت قیچی تکسچر این است که ، موها را به صورت کات باید انجام داد و هیچ سایشی نباید در زمان پیتاژ وجود داشته باشد. موها کاملا بین قیچی قرار می گیرد و قیچی کاملا بسته میشود  در برش هیچ سایشی و کششی و پرتابی با این قیچی انجام ندهید.
زمانیکه ازین قیچی استفاده میکنید حرکت دست متناسب با برش قیچی باشد،یعنی اینکه ما قیچی را زمانیکه که کات کردیم و دو تا تیغه به هم رسید بایدحرکت دهیم و برش دیگری انجام دهیم.در غیر این صورت قبل از کامل بسته شدن قیچی اگر حرکت دهیم باعث کشش مو و اذیت شدن مشتری می شود.
برای حجم گیریهایی که از اتنهای مو انجام می شود ،باید دقت داشته باشید که قیچی را زیاد به کف سر نرسانید و حالت اریبی داشته باشد.  قیچی نسبت به سر زاویه ۴۵ درجه ای به دسته مو داشته باشد که حالت زیگزال توی برشها داشته باشید که کوتاهی مو بهتر شود.
این قیچی برای موهایی که حالت نرمالی دارد می توان استفاده کرد و برای موهایی که خیلی ضخیم هستند توصیه نمیشود، چون حالت خشن بودن را بیشتر به مو اضافه می کند.
فواصلی که بین تکسچرها یاهمان بافتهایی که بین قیچی هست در مقدار حجم گیری ها خیلی چشم گیر می باشد. یعنی هرچه این فواصل بیشتر باشد،حجم کمتری از مو گرفته می شود و همچنین اگر فواصل کمتر باشد، حجم بیشتری از مو گرفته می شود.
یک استثنا هست اینکه سطح مقطعی که با آن بالا وجود دارد نباید زیاد ضخیم باشد. اگر زیاد ضخیم باشد مثل قیچی های فانتزی (vern )حالت تکه ای به مو میدهد وحالت تکسچر را به مو نمیدهد و سطح مقطع زیادی ازمو قطع میشود. یک سطح مقطع بیشتری از مو قطع نمی شود. این بیشتر حالت تیکل و لایه لایه به مو میدهد که به صورت خطی برش زده می شود.
تفاوتش با قیچی کاتراینه که به صورت خطی برش زده میشود.
امیدوارم که ازمطالب بهره لازم برده باشید، از اینکه همراه سورا هستید سپاس گزاریم.

 

منبع : سورا

سورا

شرکت سورا سعی دارد تا با قرار دادن اطلاعات سودمند در رابطه با استفاده صحیح از لوازم آرایشی و همچنین معرفی لوازم آرایشی مورد تایید وزارت بهداشت و درمان ایران شما را در انتخاب و استفاده از آن یاری نماید.

دیدگاهتان را بنویسید